Alight surfar på globala solvågor och expanderar kraftigt när solenergi kommersialiseras i EuropaAlight surfar på globala solvågor och expanderar kraftigt när solenergi kommersialiseras i EuropaAlight surfar på globala solvågor och expanderar kraftigt när solenergi kommersialiseras i EuropaAlight surfar på globala solvågor och expanderar kraftigt när solenergi kommersialiseras i Europa
  • NEWS
  • PROGRAM
  • EVENT 2023
    • SPEAKERS
    • PITCHING COMPANIES
    • INVESTORS
  • ABOUT
    • CONTACT
    • PARTNERS
    • PRESS
      • BROADCASTS 2022
      • IMAGES
  • REGISTER
✕

Alight surfar på globala solvågor och expanderar kraftigt när solenergi kommersialiseras i Europa

Alight är ett svenskstartat företag som säljer solenergi till företag och industrier. Stora kraftanvändare kan enkelt spara pengar och göra en hållbarhetsinsats genom att köpa solenergi på långa kontrakt. Solelen levereras från anläggningar som Alight äger och driver, antingen på kundernas egna fastigheter eller från markbaserade solanläggningar som Alight själva skapar. Vi träffade Harald Överholm, CEO och grundare av Alight som själv var riskkapitalist inom förnybar energi innan han blev solenergientreprenör.


”Skiftet har redan skett för solen, från att vara en bidragsfinansierad energikälla till en billig och kommersiellt gångbar energilösning. Vår viktigaste motor är att göra företag mer gröna.” säger Harald Överholm som har en PhD i solenergi från Cambridge i bagaget.

This is the author


Energiomställningen sker just nu och sol är en naturlig och självklar energikälla. I dagsläget brukar andelen sol hamna på cirka 20 procent av all elförbrukning för ett kundföretag. Då de statliga stöden förvunnit har marknaden blivit helt affärsmässig och konkurrensutsatt. Inför expansionen har Alight byggt upp en egen säljorganisation runt om i Europa. Företaget har funnits åtta år på marknaden och har i dagsläget installerat ett femtiotal anläggningar.

”Vårt vinnande koncept är att vi är bra på att sälja direkt till företag. När vi möter företagen är de redan öppna för att prata solenergi. Vi insåg tidigt att för att växa kraftigt krävs ett konceptuellt varumärkestänkande och ett tydligt ledarskap, säger Harald Överholm.

This is the author


Harald ser en stor grön våg svepa över Europa och ett enormt intresse för förnybar energi och som dessutom vuxit sig allt starkare under pandemin. Företaget har några större ägare som exempelvis Ax:son Johnson och Gullspång, och grundarna ihop med personalen äger fortfarande ca 50 procent. Det totala kapitalbehovet för att bygga ut bolagets planerade anläggningar de närmaste åren är närmare en miljard Euro, som väntas komma från en blandning av eget kapital och lån från institutionella investerare. Harald ser framför sig att en börsnotering kan vara rätt att satsa på för Alight inom 3-5 år. Livet som entreprenör beskriver Harald som en ständig resa. Han har erfarenheten av att ha följt andra bolag under sin tidigare karriär som riskkapitalist men vill ändå ha inställningen att han aldrig är fullärd. Det svåraste är att prioritera sin tid. Hans råd till andra, tidiga entreprenörer är att verkligen förstå varför man bygger sin verksamhet – att finnas starkt i sin vision och att hänga med och hålla i. Att ha andra investerare och finansiärer gör också att det alltid finns smarta människor omkring honom.


PERSONPROFIL:

Ålder:
Utbildning:

Födelsestad:
Titel:
Framtidsvision:
Löser följande utmaning:
Bästa lästips:

42
Civilingenjör Industriell Ekonomi, KTH och PhD från University of Cambridge
Stockholm
CEO och grundare på Alight
Ren energi
I framtiden kommer nästan all energi från el, och den elen kommer från solen
The Uninhabitable Earth av David Wallace-Wells
Share

Related posts

September 22, 2023

Investment environment 2023 – video interviews from Sweden Sustaintech Venture Day


Read more
May 31, 2023

Today is Sweden Sustaintech Venture Day and a showcase of Sweden’s best scale-ups in cleantech


Read more
May 30, 2023

Uppsalabolaget bygger organiska batterier – löser problemet med att lagra energi från vind och sol


Read more

Sgtvd dark blue 01

SISP
Box 7534
103 93 STOCKHOLM




Social Media

Cleantech

SISP

sajt_sea_logo

Sting

nasdaq_logo

cos

Deloitte

ABG

EIB

Vator

tom

EKN

tom

Innovatum

create_logo

Sting Bio


UIC

arctic business logo

lead_Logo


Tom

GU_Logo

tom


© Sweden Sustaintech venture day 2020